Klaszter bemutatása

Klaszter Preambuluma

Nyugat-Magyarországi Ökorégió

Klaszterszervezetének Alapító Szerződése

A klaszter preambuluma

A Nyugat-Magyarországi Ökorégió Klasztert alapító cégek együtt, felismerve a környezetvédelem fontosságát, a romboló környezeti hatások emberekre, társaságokra, egyesülésekre rótt csökkentésének súlyát, Földünk folyamatosan romló állagának tendenciáját, a környezetvédelem rossz tudati beidegződésnek problémáját, a jelen klaszterszerződés aláírásával megalapítjuk a Nyugat-Magyarországi Ökoklasztert annak érdekében, hogy

  • a környezetvédelem fontosságára felhívjuk minden természetes, jogi és jogi személyiséggel nem rendelkező személy figyelmét,
  • tudatosítsuk fenti személyekkel, hogy a környezetvédelem profitábilis szegmense a gazdasági életnek, az nem csupán gazdasági, tevésbeli áldozattal, hanem profittal járhat, ha hozzáértéssel kezeljük,
  • a környezetvédelemben a prevenció előtérbe helyezésére helyezzük a figyelmet, mely fontosabb, mint a tüneti kezelés,
  • a jövő generációit bevonjuk a tevékenységünkbe,
  • a környezetvédelem területén erősítsük a horizontális és vertikális kommunikációt, a bizalmi és gazdasági együttműködést, a Nyugat-Magyarországi régióban és a külföldi klaszterszervezetek területein,
  • elősegítsük a partnerek közötti információáramlást a régió területén, segítsük őket a tevékenységük szerinti külföldi piacnyitásokban, elsősorban a partnerklaszterek tagjaival,
  • segítsük a partnerek adott szegmensbeli versenyképességét, működési hatékonyságát, elsősorban környezetvédelem, megújuló energiát termelő gépek, rendszerek használatával, vagy valamely környezetvédelmi határérték kitűzésével, elérésével,
  • segítsük a partnerek kompetenciájának, termelési képességeinek fejlesztését, segítsük a megújuló energiához kötődő technológiatranszfert,
  • kihasználjuk az együttműködésből, külső- és belső kommunikációból fakadó előnyöket,
  • elősegítsük a partnerek érdekképviseletét meghatározott szervezetekben és azokon keresztül,
  • elősegítsük a szakmailag megalapozott környezetvédelmi tevékenységek, eredmények nemzetközivé tételét,
  • partnereinknek környezetvédelmi vitafórum-összejöveteleket biztosítsunk elért, elérni kívánt tevékenységeik, kapcsolódási területeik javítása érdekében.

A Nyugat-Magyarországi Ökoklaszter minden természetes, jogi, jogi személyiséggel nem rendelkező személy, oktatási intézmény, önkormányzat, egyéb egyesülés csatlakozása irányába nyitott, mely személy azonosulni tud az Ökoklaszter közösen megállapított céljaival.

A klaszter céljai és tevékenységei

A Nyugat-Magyarországi Ökorégió Klaszterének elsődleges célja a környezetvédelem területén valamely tevékenységet végző gazdasági vállalkozások, egyéb társas szerveződések együttműködésének elősegítése, az információáramlás előmozdítása, illetőleg a környezetvédelem fontosságát felmérő, de azzal közvetlenül a tevékenységükben nem foglalkozó szerveződések működésének részükre gazdasági előnyökkel járó környezeti optimalizálása.

Az Ökoklaszter a partner osztrák és horvát és szlovén társklaszterekkel szorosan együttműködve piacnyitást segít elő tagjainak, hogy azok saját termékeikkel, szolgáltatásaikkal újabb felvevőpiacon tudjanak megjelenni. Az Ökoklaszter nem csupán a vevői szegmenset, hanem az oda való piacra jutás pénzügyi lehetőségét is igyekszik tagjai részére biztosítani azzal, hogy magán-, a banki pénzügyi megoldásokat, visszatérítendő és vissza nem térítendő állami, uniós finanszírozási lehetőségeket kínál tagjainak. Ezek biztosítására, feltérképezésére, megvalósításának elősegítésére, szervezésére együttműködést alakít ki pénzügyi intézetekkel és saját pályázati megfigyelőt alkalmaz.

Az Ökoklaszter tagjai részére környezeti beszámolókat, leírásokat, hatásvizsgálatokat készít oktatási intézményekkel együttműködve, hogy a tagok megfelelő környezeti működésén túl a fiatal generációt is bevonja a környezet aktív védelmébe és bennük tudatosítsa annak valódi problematikáját és fontosságát.

Az Ökoklaszter létrehozása annak szükségességét vetíti előre, hogy a környezetvédelem nem csupán elméleti szinten kell, hogy témája legyen gazdasági társaságok, egyéb szerveződések találkozóinak, konferenciáinak, hanem minden közösségi szintnek aktívan kell azt a tevékenységébe bevonnia, és hogy azzal nem csupán a ténylegesen megújuló energiával vagy egyéb módon közvetlenül a környezetvédelem mentén működő társulások kell, hogy foglalkozzanak. A környezetvédelem olyan szegmens amelyben csak globálisan, összefogással lehet együttműködni.

Az Ökoklaszter céljainak elérése érdekében találkozók szervezésével, egyediesített iránymutatásokkal, tanácsadással, menedzsmenttevékenységével szakmai, marketing és kommunikációs hátteret biztosít tagjai számára. 

Az Ökoklaszter legfontosabb előnye az érdekvédelmi, stratégiai szövetség, amit tagjaival közösen képez, alakít ki és menedzsmentjén keresztül jelenít meg a nem tag személyekkel kommunikálva.

Az Ökoklaszter felépítése és a tagsági viszony

Az Ökoklaszter tagja lehet bármely szervezet, szerveződés, közösség, jogi formától függetlenül, aki tagja a Nyugat-Magyarországi Ökorégió Egyesületének, – kivéve a pártoló tagságot – továbbá az Ökoklaszter környezetvédelmi céljaival egyetért, és azt ténylegesen beülteti tevékenységébe.

Az Ökoklaszter minden tagjával külön megállapodást köt a tagsági viszony idejére, amelyben a felek rögzítik a közösen megállapított célokat, vállalásokat, jogosítványokat. Az Ökoklaszter a külön megállapodásokban leírt kötelezettségek teljesítését a tagsági viszony fennállta alatt folyamatosan ellenőrzi.

A tagsági viszony a Vállalkozói Inkubátorház Kft és a taggá válni kívánó fél külön megállapodásában rögzítettek szerint jön létre és szűnik meg. A tagsági jogviszonyt a Vállalkozói Inkubátorház Kft. tartja nyilván, amely egyben az Ökoklaszter munkaszervezet is. A Klaszter ügyviteli, szervezési és menedzselési feladatait a munkaszervezet mindenkori ügyvezetője látja el, aki egyben jogosult az Ökoklasztert harmadik féllel szemben képviselni is.

Az Ökolaszter tagjaival a külön megállapodásban rögzítettek szerint szervez találkozókat, illetve ezeken kívül évente egyszer, ahol a munkaszervezet vezetője beszámol a Klaszter éves tevékenységéről.

Az Ökoklaszter az azonos működési körrel rendelkező tagvállalatok részére munkacsoportokat alakít ki, melyeknek vezetőit a munkacsoportok tagjai választják. A munkacsoportok létrehozása a munkaszervezet vezetőjének egyetértésével történik, az ő nyilvántartása alapján. Amennyiben a tagok külön munkacsoportot javasolnak kialakítani, azt be kell jelenteniük a munkaszervezet felé. Munkacsoportok egy közös projekt, pályázat, meghatározott munkafeladat ellátására alapíthatók.

Az Ökoklaszter gazdálkodása

Az Ökoklaszter működését pályázati forrásból és tagdíjakból finanszírozza. A találkozók szervezését, a szakmai hátteret igénylő iránymutatásokat, a pályázatok figyelését, bonyolítását, az egyéb a külön megállapodásokban rögzített Ökoklaszter által vállalt feladatokat az Ökoklaszter munkaszervezete biztosítja.

A tagdíjak mértékét a munkaszervezet és a tag között létrejött külön megállapodás határozza meg.

Közintézmények, közhasznú szervezetek részére a tagság díjmentes, a feltételek külön megállapodásban rögzítettek.

Jelen alapító szerződésben nem szabályozott kérdések a hatályos Polgári Törvénykönyv polgári jogi társaságokra vonatkozó rendelkezési az irányadók.